maja 05, 2021

Teneryfa - 5 propozycji wycieczek - co warto zobaczyć , kiedy jechać

 Wulkaniczna wyspa wiecznej wiosny.

Piękna przyroda, roślinność, plaże z wulkanicznym czarnym piaskiem a także  miejsca stworzone specjalnie pod turystów – każdy znajdzie na niej coś dla siebie.Teneryfa to wyspa położona na Oceanie Atlantyckim, należąca terytorialnie do Hiszpanii – jest największą i najludniejszą z Wysp Kanaryjskich
 

  • Język – hiszpański  , ale bez problemu (przeważnie :)  )  dogadamy się po angielsku..     

  • Waluta – euro

Kiedy jechać na Teneryfę ?  Pogoda

 
Można przez cały rok. Podczas lata temperatury na Teneryfie wahają się w okolicach 30 stopni, natomiast zimą pomiędzy 20 a 25. Pogoda zależna też od części wyspy na której się znajdujemy 

 
Teneryfa dzieli się na dwie strefy klimatyczne: 

 

  • Północna  -  wilgotna, nieco chłodniejsza i pełna zieleni
  • Południowa – wysuszona słońcem, idealna dla plażowiczów.

   Czas lotu z  Polski  : 5 h

 Nocleg  , baza wypadowa

 
Naszą bazą wypadową było pięknie brzmiące Puerto de la Cruz, konkretniej hotel  ValleMar który bardzo polecam ze względu na lokalizację, dobre śniadania , czystość i basen na dachu z cudownym widokiem na ocean.Zwiedzanie , jak się przemieszczać ?

 
Teneryfa ma około 80 km długości i 50 km szerokości.  Najlepszym (wg. mnie)  środkiem transportu podczas zwiedzania Teneryfy jest wynajęty samochód.

  Dzięki temu nie  jesteśmy związani rozkładem jazdy autobusów, możemy bez problemu dojechać w najlepsze miejscówki, odkrywać plaże... Wyspę można przejechać dookoła w jakieś 4 godziny.. Jedyne czego potrzebujemy  to znaleźć wypożyczalnię, miejsce parkingowe (z czym bywa problem)  i  odważnego kierowcę – bo od serpentynek czasami kręgi się w głowie :) 

Dodatkowo warto wcześniej sprawdzić trasę na google maps i wybierać autostrady – nawet nadrabiając kilometry.
My korzystaliśmy z wypożyczalni CICAR , wszystko bez problemu. Wykupiliśmy miejsce parkingowe na 5 dni w czasie których wypożyczaliśmy auto  w pobliskim centrum handlowym, ponieważ na ulicy koło hotelu nie było  szans na znalezienie miejsca.

 


 Co warto zobaczyć – czyli  must see Teneryfy 

 
Urlop na Teneryfie można spędzić w różnej formie – aktywnej lub typowo na opierdalingu. My spędziliśmy na tej pięknej wyspie tydzień zwiedzając i plażując.  Był to za krótki czas aby zobaczyć wszystko co wyspa  ma do zaoferowania , ale wystarczający aby zachwycić się jej różnorodnością i odpocząć od codzienności..  Często plany są bardzo ambitne, zawsze życie je weryfikuje.  Osobiście jestem bardzo zadowolona z tego co udało się nam zobaczyć w ograniczonym czasie ..

 
Poniżej przedstawiam  plan na 5 dni  spędzenia czasu na Teneryfie dla osób średnio-aktywnych :)
 

Dzień 1

         Puerto de la Cruz

Tu warto zrobić sobie spacer wzdłuż oceanu. .. Piękne, turystyczne miasto, luksusowe hotele, gdzie toczy się życie w dzień i w nocy. W Puerto można spotkać dużo starszych Hiszpanów spędzających czas w nadmorskich senatoriach, sama chciałabym do takiego trafić na starość :)
Port, dużo knajp w których można  skosztować różnorodnych owoców morza. Miasto które miesza nowoczesność  z tradycją. Po zwiedzaniu, można odpocząć na plaży z czarnym piaskiem..

     Playa Jardín

 Jedna z najbardziej znanych w tym regionie. Plaża Jardín jest  urokliwą, miejską plażą..

  


Lago Mariáinez – park wodny jest atrakcją głównie dla rodzin z dziećmi, ale każdy może tam miło spędzić czas. Co ciekawe w parku słona woda z oceanu jest filtrowana i trafia basenów.  Nie wiedząc o tym trochę zdziwiliśmy się, gdy okazało się że jest bardzooo zimna :)
 
Dzień 2

     La Orotava

Warto zahaczyć w drodze na wulkan lub w drodze powrotnej.  Centralnym punktem La Orotavy jest  Plaza de la Constitucion.  Ładna panorama , warto zatrzymać się chociażby na kawę.      Wulkan Teide

Widoczny z różnych części wyspy. Jadąc na wulkan, na terenie parku  przenosimy się trochę do innego świata , gdzie panuje „księżycowy klimat” :)  

Do wulkanu Pico del Teide można dojechać drogą publiczną a, także komunikacją publiczną. Kolej linowa Teleférico del Teide ma swój początek na wysokości 2356 metrów, a stacja końcowa znajduje się 3555 metrów. Wejście na sam  wierzchołek wulkanu wymaga uzyskania specjalnego  darmowego zezwolenia, które można otrzymać na stronie internetowej parku, ale trzeba się starać o nie sporo wcześniej, bo liczba wpuszczanych na wierzchołek turystów dziennie jest ograniczona.  

Bilet na wjazd i zjazd kolejką Teleferico = 27 euro , bilety najlepiej zarezerwować online Ostatni wjazd kolejką  w lipcu – godzina 16 , ostatni zjazd godzina 17 (zależne od miesiąca)

 
Na sam wulkan można wejść również  bez wjazdu kolejką – prowadzą na niego różne trasy ..
ale było to nie naszą kondycję ;)

Rada : Aby nie zmarznąć, warto zabrać ze sobą cieplejsze ubranie np. bluzę

Dzień 3

   Smocze drzewo w Icod de los vinos

  Fajnie zobaczyć przy okazji, gdy jesteśmy w okolicy 

   Plaże :

    Playa de las Americas

Piękna  plaża, znajdująca się w części wyspy gdzie słoneczko świeci  najczęściej a piasek wygląda jakby był ze złota <3

 

   Playa de la Tejita  

  Spokojna  i bardzo klimatyczna.


Dzień 4

 Mirador Las Teresitas

Cudowny punkt widokowy, wizytówka Teneryfy  Plażowanie na Playa de Las Teresitas

W drodze powrotnej można dodatkowo zwiedzić stolicę – Santa Cruz


Dzień 5 

  Wąwóz Masca  

 To jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie.  Dojazd -  trochę trudny dla kierowców,  dużo zakrętów i dość wąska droga.  Położenie wioski Masca   przypomina  scenerią Machu Picchu. Nic tylko się zachwycać i napawać widokiem.  Jeśli ktoś ma dobrą kondycję i więcej czasu –  trekking wąwozem  w 2 strony zajmuje jakieś 6-7h. Można też pojechać dalej.. do  Los Gigantes

Czyli wielkie klify robiące wielkie wrażenie

Klify można podziwiać z punktów widokowych,  a także kąpiąc się lub wypoczywając na wąskiej plaży Playa de Los Guíos leżącej u ich stóp – co polecam najbardziej :)

 

Jakich atrakcji unikać ?

Loro Parque delfiny  i orki w niewoli , nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć.

 Nie polecam – chyba, że ktoś lubi wyzyskiwanie zwierząt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © zbalansowana , Blogger