czerwca 16, 2021

Czego uczą nas podróże


Podróże kształcą – słyszałaś nie raz, niektórzy twierdzą że raczej kształtują...  Tylko co to właściwie znaczy?  Jedziemy w nieznane, poznajemy nowe miejsca, ludzi, spotyka nas wiele pięknych chwil a czasami rozczarowań..  Małe , czy duże - kocham podróże za to,  że za każdym razem coś  nowego wnoszą do mojego życia. 


 Organizacja i radzenie sobie z problemami 

Obrałaś sobie piękny plan, poszperałaś w Internecie, zaplanowałaś co zobaczysz, jak się tam dostać, wiesz wszystko co i jak. I nagle bum – spotykasz się z rzeczywistością . Spóźniony samolot, kradzież portfela, zatrucie pokarmowe, rozładowany telefon, problem z kartą kredytową..  W podróży trzeba być bardzo kreatywnym , kombinować i na bieżąco zmieniać na plan C gdy A i B nie zadziałał.  Czasami znajdujemy się w tak patowych sytuacjach że łzy cisną się do oczu – a dziś możemy się z tego pośmiać :)    Bo uczy to nas, że nie wszystko w życiu można zaplanować i nic nie jest pewne .

 

Odwaga i cierpliwość 

 Uważam, że podróże na własną rękę jej wymagają a gdy jej nie mamy, na pewno uczą.  Przełamanie swoich barier  językowych, lot samolotem, samo wyjście ze swojej strefy komfortu i otworzenie się na nieznane..  Przełamujemy swój strach – wiedząc, że zawsze może coś pójść nie tak.. A gdy Twoja mama dowie się że w Egipcie Polka wyskoczyła przez okno, i nikt nie wie co się tam wydarzyło – martwi się o ciebie bardziej niż ty sama. Świat to nie jest bezpieczne miejsce, ale tragedia może spotkać Cię wszędzie.. nawet w domu.
Potrzeba też kilka głębszych  oddechów – gdy nie możesz dogadać się z bardzo trudną obsługą recepcji  albo innym upierdliwym  turystą.. i gdy dociera do Ciebie że na pewne rzeczy nie masz w życiu wpływu – po prostu oddychasz.

 

Otwartość umysłu i docenianie tego co mamy 

 Cudowne jest to, że się różnimy – poznawanie tych różnic i próba zrozumienia bardzo otwiera umysł. W czasie podróży uwielbiam poznawać  nowe smaki, zapachy, kulturę i historie ludzi..  Często oczy zobaczą smutne realia , najczęściej poza utartym szlakiem,  bo życie to nie bajka – w tamtych chwilach uświadamiasz sobie jak wiele masz .
Kolejną nauką może być wspólne podróże z przyjaciółmi , rodziną czy drugą połówką  - pozwala na poznanie siebie jak nigdy  i często różnie się kończy.
 

Oszczędność

 Jestem cebulą i staram się zaoszczędzić  wszędzie gdzie się da.  W trakcie przygotowań do wyjazdu, można sobie doskonale wypracować tę cechę .. szukając  różnych konfiguracji – lotów, noclegów , biletów, transportu , zniżek , rabatów.. Od koloru do wyboru.
 

Radość  z  małych rzeczy - wdzięczność

 Okazuje się, że wcale nie potrzebujemy wiele do szczęścia. Wypicie piwa w pięknych okolicznościach przyrody, odkrycie nowego dobrego smaku, spotkanie ciekawego człowieka, zachód słońca..   
 

Radość z tego – ile jeszcze mamy  do zobaczenia , poczucia i poznania <3


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © zbalansowana , Blogger