czerwca 10, 2021

Własne pieniądze – KOBIETO - dlaczego musisz je mieć ?

 Wielka miłość od pierwszego wejrzenia, motyle w brzuchu, buzujące hormony. Ledwo skończona matura i bum – na świecie pojawia się pierwszy bąbelek. Miłość kwitnie, on dobrze zarabia , ona wychowuje ich dziecko. Nic jej nie brakuje, mieszkanie, samochód, kredyty na jego nazwisko – nie ma na co narzekać. Za opiekę nad dzieckiem i bycie kurą domową nie ma wypłaty.. Nie biorą ślubu bo po co im taki papierek do szczęścia. 

Pojawia się kolejne dziecko, mija  kolejny rok i nagle coś się sypie i okazuje się, że nawet nie ma jak tego odratować. A że on okazuje się skończonym ****  , zostaje sama z dwójką dzieci, 500+ i alimentami.. no i cóż buduje swoje życie od nowa.  Od zera, bo okazuje się że oprócz kilku rzeczy swoich i dzieci – nie ma w sumie nic, szczególnie dachu nad głową.. 

***********
Była szczęśliwa, z każdego prezentu jaki jej dawał. Drogie perfumy, ubrania, biżuteria.. traktował ją  jak księżniczkę  a wszystkie koleżanki  jej zazdrościły. Ani przez chwilę nie zawahała się, żeby zamieszkać  z nim, w jego ekskluzywnym domu. Nie musiała podejmować żadnej pracy, bo i po co.. Czas spędzała na zakupach, siłowni, u kosmetyczki, na imprezach. Żyła jak w bajce, młoda, piękna i zakochana.  Trwało to kilka lat.. aż nie pojawiła się inna księżniczka.  Została sama, była  przed 30tką i wszystko co miała, zmieściło się w jednej walizce.  Życie. Trzeba było wylać morze łez na kanapie u rodziców, spiąć pośladki  i odbić się od dna.

Trochę przeraża mnie to,  że nie wszyscy  uważają że kobieta powinna mieć swoje pieniądze.  Smuci, że nie jest to wręcz oczywiste. Powyższe historie są do przeżycia, ale są też  takie w których ona nie mogła wrócić z zagranicy i skończyła żebrując  na ulicy o pieniądze na powrót do Polski, albo nie mogła uwolnić się od przemocy domowej – nie mając gdzie iść i za co żyć, niektóre kończą się tragicznie.  Poduszka finansowa, oraz finansowa niezależność to wg. mnie  priorytet każdej mądrej kobiety – ponieważ nikt nigdy nie wie, co spotka go w życiu a jedyne co jest pewne, to że nic nie trwa wiecznie.

Jestem po ślubie i razem z mężem składam się po równo na wszystkie zakupy, opłaty, raty..  resztę wypłaty mam na swoim koncie i wydaje na co chcę, nikogo nie pytając o zdanie. Czuje się z tym cudownie i nie wyobrażam inaczej.  Własne pieniądze to wolność.  Mam ochotę kupić sobie nową sukienkę to ją kupuję, nie patrzę na to żeby ją od kogoś dostać albo kogoś spytać czy kupić mogę..  Mam  małą poduszkę finansową, w razie gdyby rozsypał mi się świat. 

 Własne pieniądze podnoszą też poczucie własnej wartości .. Gdy rodzicie opłacą Ci studia a okaże się, że po ich ukończeniu jednak nie jest to kierunek dla Ciebie, do końca życia będą wyrzygiwali  ile to przez Ciebie pieniędzy zmarnowali...  Kolejny egzamin na prawo jazdy jest mniej stresujący gdy nie czujesz presji tego, że rodzice będą źli, bo muszą wydać kolejne kwoty na Twoją poprawkę.

  Fajnie, jak można dostawać różne rzeczy za darmo.. ale te zarobione własnymi rękami  (przynajmniej mi)  - smakują lepiej i serio, dowartościowują.  Wiem, że czasami łatwo jest mówić, nie odniosę się tu do każdej sytuacji bo w życiu naprawdę bywa różnie i nie każdy może podjąć pracę.. Ale naprawdę uważam , że  zawsze  znajdzie się na to jakiś sposób. W dobie Internetu, naprawdę mamy nieograniczone możliwości – rozejrzyj się dookoła, zainspiruj innymi..  Gdybym postanowiła zająć się wychowywaniem dzieci  i zostać w domu a mój mąż chodziłby do pracy – na pewno wyegzekwowałabym aby na moje konto co miesiąc wpływała odpowiednia , chociażby minimalna kwota.  Bo czemu nie?

 
                                                Cher

 Nie musisz iść od razu do pracy na etat, możesz znaleźć  coś żeby sobie coś dorobić, odłożyć, mieć..  Nawet mało, ale coś - w razie gdybyś pewnego pochmurnego dnia obudziła się w innych realiach niż obecnie– i gdyby okazało się, że brak własnych pieniędzy sprawi że jesteś w czarnej dup ie.


2 komentarze:

  1. 100% racji. Własne pieniądze dają poczucie bezpieczeństwa. Tym bardziej, że żyjemy w świecie, w którym występuje zjawisko przemocy ekonomicznej, czyli wydzielania pieniędzy na ubrania, kosmetyki, nie mówiąc o przyjemnościach czy - skrajnie - żywności. Przemoc karmi się milczeniem, a często o pieniądzach po prostu się nie rozmawia. Dlatego tak ważna jest aktywność zawodowa i promowanie autonomii. Często ludzie w związkach popełniają ten błąd, że myślą jedynie w kategorii MY, zapominając o JA. A JA to też poczucie własnego komfortu.

    OdpowiedzUsuń
  2. jakkolwiek jestem szczęsiwie zakochana i mam cudownego mężą tak zawsze jestem świadoma tego, że życie może potoczyć się różnie, i nie wyobrażam sobie nie zarabiać żadnych pieniędzy, od zawsze mówiłam, że choćbym miała zarabiać tylko na waciki, to muszę zarabiać na te waciki żeby się nie prosić na każdą pierdołę

    OdpowiedzUsuń

Copyright © zbalansowana , Blogger