października 26, 2021

Jak żyć ? 10 Rad które miałabym dla samej siebie

Niczego w życiu nie żałuję.  

Popełniłam tyle błędów, poniosłam tyle porażek, wstyd mi za niektóre rzeczy- mimo to, nic bym nie zmieniła. Cieszę, się że z większości przykrych sytuacji potrafiłam zawsze wyciągnąć jakąś lekcję, chociaż nie zawsze od razu.. 

To wszystko w jakiś sposób ukształtowało to kim jestem teraz  - lepszą wersją siebie - i to wcale nie oznacza, że nie popełniam i nie będę popełniać w życiu błędów , bo będę zapewne więcej razy niż sama jestem w stanie przewidzieć.. Ale dzisiaj daje sobie na nie przyzwolenie, wiem że są częścią życia, nie obwiniam się, jestem milsza dla siebie samej.. 

Zawsze byłam oporna na rady innych, mimo chęci wysłuchania kogoś zdania i tak wszystko robiłam po swojemu...  Musiałam sama się sparzyć, żeby później unikać ognia. Gdybym miała wehikuł czasu i mogła młodszej sobie dać kilka życiowych rad - ahhhh czy życie nie byłoby prostsze? Tylko czy sama bym siebie posłuchała .. i czy proste życie jest czymś czego kiedykolwiek chciałam?

Nie wiem, ale wiem co  bym sobie powiedziała - to chyba już dużo :) 

Może kiedyś sama będę musiała sobie o tym przypomnieć..  1. Oczekuj tyle ile chcesz od swojego życia - i nie daj sobie wmówić że to ZA dużo!

 Jak często bijemy się z myślami czy aby nie mamy zbyt wygórowanych oczekiwań od życia? Może mamy wystarczająco, mierzymy za wysoko. Tkwimy w nudnej pracy, toksycznej relacji, nieszczęśliwi potulnie wykonujemy swoje "obowiązki", najniższa krajowa też jest ok,  bo - inni mają gorzej, gdy coś zmienimy to może wyjdziemy na tym gorzej, w sumie może dobrze jest jak jest,zaakcept... Stop stop stop!!

 Zasługujesz na najlepsze!  <3 

 

 2. Bądź wdzięczna 

Codziennie.. za wszystko co masz. Praktykowanie wdzięczności jest trudne gdy w życiu nie dzieje się tak jakbyśmy chcieli, ale zawsze znajdzie się coś za co możemy być wdzięczni - działające ogrzewanie w samochodzie w mroźny dzień, które docenisz dopiero gdy przestanie działać w długiej podróży.. dobry obiad, zdrowie, wolny czas po pracy. Gdy będziesz wdzięczna za co masz teraz, łatwiej będzie Ci dostać to czego jeszcze pragniesz..

 

3. Nie uzależniaj poczucia szczęścia od kogoś lub czegoś

 Czy jesteś szczęśliwa sama ze sobą? Tak długo będę szczęśliwym człowiekiem, jak długo odpowiedź na to pytanie będzie twierdząca. 

Kiedyś myślałam, że drogą do szczęścia jest posiadanie rzeczy których pragniemy i znalezienie sobie partnera. Ślepo dawałam się wykorzystywać innym, myśląc że dzięki temu będą mnie kochać a to sprawi że będę szczęśliwa.. w zamian dostawałam jedynie dość srogie lekcje za które dziś jestem wdzięczna - bo zrozumiałam, że do szczęścia nie potrzebuje ani otaczania się rzeczami, ani poczucia że ktoś mnie kocha. Poczucia własnej wartości nie zbudujesz na markowych ciuchach ani ilości facetów którzy będę chcieli się z Tobą umówić. 

 

 4. Nie marnuj czasu na martwienie się rzeczami na które nie masz wpływu 

Banał,ale jak ułatwia życie. Nie zawsze wychodzi ale jest duży postęp :) Teraz jadąc samochodem w korkach gdy wiem, że się spóźnię- nie stresuje się a wykorzystuje ten czas np. na pośpiewanie i  posłuchanie muzyki. Nie rób dram, jeśli to nie zależy od Ciebie - po co marnować swoją energię ?

 

5. Nie żyjesz po to aby spełniać oczekiwania innych 

 Ten temat już chyba wyczerpałam w poście TEGO NIE POWINNAŚ

 

6. Nie wszyscy muszą Cię lubić 

 A wszyscy którzy faktycznie są tego warci - polubią bezinteresownie więc, po prostu bądź sobą - naprawdę ;)


7. Nie utrzymuj relacji na siłę - niektóre po prostu przemijają

 Podobno ludzi się nie zmieniają.. ja uważam, że chyba jednak tak. Sama się zmieniam, i myślę że to dobrze. Musisz zaakceptować - że nic nie trwa wiecznie, i niektóre relacje po prostu się kończą - więc jeśli nie czujesz że tego właśnie chcesz to - nie utrzymuj ich na siłę, zrób miejsce na nowe.

 

8. Nie bój się prosić o pomoc

 Bo to, że prosisz o pomoc nie oznacza że jesteś słaba, a nawet jeśli chwilowo jesteś to nie musisz udawać twardej za wszelką cenę. Proszenie o pomoc to umiejętność.. Mów co czujesz, otaczaj się ludźmi którzy Cię zrozumieją i pomogą gdy  będziesz tego potrzebowała.

 

9. Nie porównuj się do innych 

Nigdy! Nie wiesz jaki ciągną za sobą bagaż doświadczeń , będąc w miejscu w którym są.. Nie widzisz całości, porównujesz się nie do tej o osoby - a swojego wyobrażenia o niej. Rób swoje i ciesz się szczęściem innych!

 

10. Gdy nie pytasz odpowiedź zawsze brzmi "NIE "

 Moja mama formułowała to raczej w stylu "Można zapytać, w twarz przecież nie dostanę". I tak to prawda, nie dostaniesz w twarz, za to gdy nie zapytasz - odpowiedzią zawsze będzie " NIE". Przeczytałam to kiedyś na blogu AniaMaluje i utkwiło mi w pamięci.. Bo zgadzam się z tym w 100%. 

 Czasami  zapytasz i ktoś też powie nie -  cóż, może nic nie nie stracisz.. ale gdy powie "tak" - zawsze coś zyskasz.

2 nieudane dostawy pralki, nie mogłam prać przez tydzień, 3 minuty roboty- zapytanie na formularzu do sklepu czy za te komplikacje przewiduje jakiś upust - i odpowiedź że mogą dać rabat 50 zł - a przecież na ulicy nie leży - więc warto było spytać.

Nie dostaniesz podwyżki gdy o nią nie zapytasz, możesz sama zapytać go czy nie pójdzie z Tobą na randkę, albo zapytać ekspedientki czy mają jeszcze Twój rozmiar gdzieś na zapleczu ..


a Ty? Masz jakąś radę na życie którą podzieliłabyś się z młodszą sobą ?:)


 

6 komentarzy:

 1. To prawda, że nie żyje się po to, aby spełniać oczekiwania innych ludzi i nie warto się z nikim porównywać :) To prawda, że jak człowiek się o coś nie zapyta to odpowiedź zawsze brzmiała Nie :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy miałabym jakąś radę dla młodszej siebie? Może nie radę, lecz potwierdzenie trafności wyborów, mogłabym powiedzieć coś w stylu - dobrze Ci idzie, otaczasz się szczęściem :)
  Świetny wpis, wnosi wiele wartościowych treści.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, uczyć się na błędach, a nie zadręczać się nimi. W sumie zgadzam się z każdym punktem, który przytoczyłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Podpisuję się pod wszystkim! Szczególnie rada nr 1 jest taka "moja". Chcę gwiazdek z nieba i cudów - jeśli spełnieni się połowa to będzie sukces, jeśli jedno - też będę ogromnie wdzięczna. Ale kurczę, latajmy! Po to mamy skrzydła serca, wyobraźni, pasji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo mądre słowa. Zgadzam się ze wszystkim. Ja ostatnio nauczyłam się dbać o własne szczęście, bo ciągle patrzałam na innych.
  Pozdrawiam Kolorowo!

  OdpowiedzUsuń
 6. ze wszstkimi radami na maksa się zgadzam ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © zbalansowana , Blogger